Många skulle varit förbannade över ett kryss hemma, men ligger man under med 0-2 när det är 30 min kvar och får med sig ett krys, så kan man vara nöjd ändå.
Om man skall se tillbaka till matchen, så kan man konstatera att spelet inte riktigt sitter där än. Vi har svårt att spela oss förbi lagdelarna, utan får jobba mycket långt matchen igenom. Nya killar på nya positioner och att tilliten inte finns där, gör att vi inte slår den enkla passningen, utan vill hitta den svårare passningen långt bort från vår planhalva hela tiden, och det innebär att vi har bollen i korta stunder och får jaga boll igen. Jag vet att vi kommer börja hitta varandra mer och mer, men då måste vi göra det enkla enkelt.
Vi får ta med oss vår starka andra halvlek, som visar att vi har ork nog i slutet av matcherna och att vi jobbar för varandra och gör två mål!
Som vanligt så delar jag ut Blertims tre stjärnor, stjärnor som inte alla kan få men det finns några killar till förutom dessa nedan som gör det bra och lika gärna kunde fått med sig en stjärna. Men två herrar var mer jämna över 90 min, samt en var avgörande med sitt inhopp.
Sam - Sliter på mitten i 90 min, fast han varit lite krasslig inför matchstart. Sam som många ser som en finlirare visar i våra två första matcher att han också kan ge det lilla extra och vinna mycket dueller åt oss i mitten.
Edgren - Ett mål, en assist, 15 vunna nickdueller och flera avgörande brytningar i sista tredje delen. Styr och ställer i backlinjen och formen ser bra ut inför kommande matcher !
Malmborg - Kommer återigen in och gör mål. Bidrar med smarta löpningar och vill ha boll hela tiden, fast han oftast möter spelare som är huvudet större än honom. Två mål på två matcher nu och återigen uppe som ledande i den interna skytteligan!
En poäng i bagagey och nu siktar vi mot vår första 3:a, som förhoppningsvis kommer nu på Lördag borta mot Kristianstad!!
/Coach